Eggersmann Poland - pasze i suplementy dla koni.

Marka Eggersmann od 50 lat jest jednym z wiodących producentów pasz dla koni w Niemczech i Europie. W swojej ofercie posiada pasze , pasze specjalistyczne, witaminy, suplementy diety. Wychodząc na...

person Posted By: Anna Chodkiewicz

ANEMIA U KONI CZ.1

Dzisiejszy wpis jest wstępem do cyklu artykułów poświęconych zagadnieniu, jakim jest występowanie anemii u koni. Ich celem jest wyjaśnienie, czym właściwie jest anemia, jakie są jej przyczyny i objawy, w jaki sposób może wpływać na możliwości użytkowe konia, a także jak wygląda kwestia leczenia konia, u którego anemia została stwierdzona.

U koni pojęcie anemii odnosi się po prostu do zmniejszenia ilości czerwonych krwinek. Ponieważ jedną z podstawowych funkcji czerwonych krwinek jest dostarczanie tlenu do całego organizmu, utrzymanie odpowiedniego ich poziomu jest kluczowe dla zdolności konia do osiągania optymalnych wyników – szczególnie w dyscyplinach, które wymagają wytrzymałości i kondycji. Metabolizm – a więc produkcja energii potrzebnej do uzyskania określonego rezultatu w treningu czy podczas startów – jest o wiele bardziej wydajny, kiedy układ krwionośny zaopatruje tkanki w tlen w wystarczającym stopniu. Niezależnie od tego, czy mówimy o wyścigowym użytkowaniu konia, WKKW czy skokach, jednym sposobem na poprawę wydajności konia jest zwiększenie poziomu natlenienia krwi. Oprócz oczywistego wpływu anemii na pogorszenie wydajności, istotne jest również zrozumienie, że u koni stan ten zawsze jest sygnałem, iż w organizmie konia musiały zostać zaburzone jakieś procesy. Zatem anemia u koni jest nie tyle chorobą jako taką, lecz jedynie symptomem choroby podstawowej, która dopiero musi zostać zdiagnozowana i odpowiednio leczona.


Identyfikacja przyczyny niedokrwistości u koni
Z medycznego punktu widzenia niedokrwistość jest definiowana jako obniżenie poniżej normy ilości erytrocytów (krwinek czerwonych) we krwi oraz stężenia hemoglobiny w erytrocytach. Występuje ona, gdy równowaga pomiędzy utratą krwi a jej produkcją jest zaburzona. Mówiąc prościej, niedokrwistość to brak hemoglobiny (lub czerwonych krwinek) we krwi, który wynika z utraty krwi, niewystarczającej produkcji krwi lub z kombinacji obu tych czynników.

Niebezpieczeństwa związane z anemią niskiego stopnia
Można by sądzić, że poziom czerwonych krwinek musi znacznie spaść, by stać się problemem dla organizmu konia. Ale prawda jest taka, że nawet niewielka anemia może wpłynąć na konia fizycznie i może wskazywać na problemy zdrowotne. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku koni użytkowanych sportowo. Im wyższa kondycja fizyczna i wymagania konia, tym wyższy jest zakres normalnej liczby czerwonych krwinek. W związku z tym, ten sam poziom czerwonych krwinek u konia wyścigowego może zostać uznany za zbyt niski, podczas gdy u konia nie użytkowanego w żaden sposób będzie w zupełności wystarczający i nie będzie wiązał się z żadnymi problemami.


Anemia u koni zawsze wskazuje na problem zdrowotny

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy podczas rutynowego badania krwi wyniki wskazują na zbyt niski poziom erytrocytów i hemoglobiny, a co za tym idzie, u konia zostaje stwierdzona anemia. Łatwo jest na tym poprzestać i po prostu podjąć kroki w celu poprawy tych parametrów krwi. Jednak anemia nigdy nie jest problemem samym w sobie. To symptom stanu, który powoduje, że koń traci gdzieś krew, jego organizm nie produkuje jej wystarczająco dużo lub niszczy krwinki. Dlatego tak niezwykle ważne jest, by współpracować z lekarzem weterynarii i przede wszystkim poszukać przyczyny anemii, a następnie podjąć odpowiednie kroki w celu ogólnej poprawy stanu zdrowia zwierzęcia.

Bezpośrednie skutki anemii

Jak już wspomniano, u konia dotkniętego anemią głównym skutkiem będzie obniżenie poziomu tlenu dostarczanego do tkanek. Patrząc na to pod kątem wydajności, deficyt tlenu najmocniej wpłynie na tkankę mięśniową. Stan ten wpłynie negatywnie nie tylko na poziom energii konia w pracy, ale też na jego zdolność do regeneracji. Obie te kwestie mają ogromne znaczenie zwłaszcza podczas zawodów. Dodatkowo anemia sprawia, że koń staje się ospały, a nawet traci apetyt. Może również powodować utratę sierści.

Kliniczne objawy anemii

Zazwyczaj konie dotknięte anemią wykazują trzy główne objawy kliniczne:
1. Bladość błon śluzowych. U zdrowego konia błony śluzowe w obrębie oczu i nozdrzy konia, jak również jego dziąsła, powinny mieć zdrowy, różowy kolor. Blady kolor błon wskazuje, że coś jest nie tak w organizmie konia – może być to symptomem anemii.
2. Podwyższone tętno. Obniżony poziom czerwonych krwinek oznacza, że serce konia musi pracować ciężej, by pompować natlenioną krew do tkanek ciała.
3. Apatia. Koń, u którego występuje anemia, będzie ospały i pozbawiony energii. Czerwone krwinki są odpowiedzialne za dostarczanie tlenu do całego organizmu. Zbyt mała ilość tlenu negatywnie wpływa na mięśnie, jak również na metabolizm, który jest odpowiedzialny za przekształcanie pokarmu w energię.
Skutkiem anemii może być także osłabiona okrywa włosowa i utrata apetytu. Podczas gdy te trzy objawy opisane powyżej są klasycznymi oznakami anemii, mogą one również sygnalizować wiele innych schorzeń. Dlatego też pierwszym krokiem po zaobserwowaniu tych objawów jest kontakt z lekarzem weterynarii i przeprowadzenie badania krwi, które ma na celu sprawdzenie, czy ich powodem jest anemia, czy też coś zupełnie innego.