Eggersmann Poland - pasze i suplementy dla koni.

Marka Eggersmann od 50 lat jest jednym z wiodących producentów pasz dla koni w Niemczech i Europie. W swojej ofercie posiada pasze , pasze specjalistyczne, witaminy, suplementy diety. Wychodząc na...

CZEGO NIE WIESZ O... MANGANIE

Jako składnik odżywczy, mangan jest jednym z najbardziej niezbędnych minerałów dla koni. Nie tylko jest aktywatorem enzymów uczestniczących w przemianach tłuszczy oraz składników mineralnych, ale także pomaga w produkcji siarczanu chondroityny, który jest kluczowym składnikiem w tworzeniu chrząstki. Ponadto pośrednio wpływa na ograniczenie szkodliwego działania wolnych rodników.


Zapotrzebowanie i źródła

Dla dorosłego konia o masie ciała 500 kg wystarczy minimum 400-500 miligramów manganu dziennie. Dwa bardzo dobre i stosunkowo tanie źródła to pasza objętościowa oraz zboża. W praktyce pozostają one głównym źródłem tego kluczowego minerału zarówno dla koni, jak i innych zwierząt gospodarskich. Zazwyczaj dostarczają od 40 do 140 mg manganu w 1 kg suchej masy. Można założyć, że nawet przy minimalnej zawartości manganu w kg suchej masy – na poziomie 30 mg – ten pierwiastek zostanie dostarczony w odpowiedniej ilości. Jęczmień, owies i inne zboża zawierają zazwyczaj mniejszą zawartość tego metalu w porównaniu z paszami objętościowymi (największa jego koncentracja występuje w intensywnie nawożonej trawie pastwiskowej). Ponieważ mangan jest bardzo istotny dla prawidłowej pracy układu rozrodczego (w szczególności dla funkcjonowania jajników), a także dla tworzenia tkanki kostnej oraz prawidłowego wzrostu, zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta u koni hodowlanych oraz źrebiąt. Z tego względu w niektórych wypadkach, np. przy skarmianiu pasz z gleb silnie wapnowanych czy piaszczystych (które są uboższe w mangan), dobrym wyjściem może być podawanie suplementu zawierającego mangan, takiego jak Rosse Kur. Dzięki zawartości optymalnego poziomu witamin i minerałów, a także zachowaniu właściwych proporcji między nimi, zapewni on prawidłowy przebieg procesu reprodukcji.

Należy wziąć też pod uwagę, że na niektórych terenach lokalna woda może zawierać dużo minerałów, w tym znaczne ilości manganu. Jedynym sposobem na poznanie dokładnego składu mineralnego wody oraz ilości pierwiastków, jakie koń pobiera wraz z wodą, jest analiza laboratoryjna próbek wody pod tym kątem.


Deficyt i nadmiar

Występowanie niedoborów manganu jest rzadkie i mało poznane wśród koni. Niedobór ten może mieć poważne skutki dla innych zwierząt gospodarskich, w tym świń, drobiu i przeżuwaczy. Skutki niedoboru manganu wśród tych zwierząt mogą powodować zaburzenia ze strony układu kostnego (powiększenie stawów, nieprawidłowy rozwój chrząstki) czy problemy reprodukcyjne. Można założyć, że nieprawidłowości te dotyczą również koni, jednak do potwierdzenia tej tezy potrzebne są dalsze badania naukowe dotyczące tego zagadnienia.

Co więcej, nie są też znane żaden przypadki nadmiernego spożycia manganu (jego toksyczności) wśród koni. Jednakże u innych zwierząt gospodarskich zaobserwowano taką toksyczność, która zakłóca prawidłowe wchłanianie fosforu. Fosfor jest makroelementem niezbędnym dla prawidłowego zdrowia i wzrostu kości. Ponadto nadmiar manganu, wiązany ze spożywaniem zielonek o wysokiej koncentracji tego pierwiastka, wiąże się z występowaniem objawów niedokrwistości. Jest to najprawdopodobniej związane z zaburzeniami dotyczącymi wchłaniania żelaza. Jak każdy inny minerał, mangan musi być pobierany w równowadze z innymi składnikami odżywczymi – żelazem, miedzią oraz cynkiem. Ponieważ mangan jest łatwo dostępny w dobrej jakości paszy objętościowej i zbożach, dietetyk może pomóc zbilansowaniu diety konia tak, by osiągnąć właściwą równowagę pomiędzy manganem a innymi minerałami. Jest to absolutnie niezbędne, ponieważ nadmiar tego pierwiastka może powodować zaburzenia wchłaniania innych kluczowych minerałów, a co za tym idzie – występowanie zaburzeń zdrowotnych.