Eggersmann Poland - pasze i suplementy dla koni.

Marka Eggersmann od 50 lat jest jednym z wiodących producentów pasz dla koni w Niemczech i Europie. W swojej ofercie posiada pasze , pasze specjalistyczne, witaminy, suplementy diety. Wychodząc na...

person Posted By: Anna Chodkiewicz

DLACZEGO KOŃ NIE CHCE JEŚĆ?

Jedną z tych kwestii, które spędzają właścicielom koni sen z powiek, jest moment, w którym ich koń nagle przestaje jeść. Jest to sytuacja frustrująca i przede wszystkim budząca niepokój. Utrata apetytu może mieć wiele przyczyn i nigdy nie następuje bez wyraźnego powodu. Przyczyny te mogą być zarówno dość błahe, jak i bardziej poważne czy wręcz zagrażające życiu podopiecznego. Zanim więc zaczniemy próbować nakłonić konia do jedzenia zmieniając siano, zmieniając podawaną paszę treściwą na inną lub stosując dodatki mające poprawić jej smakowitość, warto najpierw przeanalizować, jakie czynniki mogły spowodować, że zwierzę nagle odmówiło jedzenia. Pierwszym krokiem powinno być wykluczenie przyczyn zdrowotnych, następnie sprawdzenie jakości podawanych pasz. Jeżeli weryfikacja obu tych kwestii nie wykazała nieprawidłowości, należy zwrócić uwagę na to, co jeszcze mogło się zmienić w ostatnim czasie – może rutyna końskiego dnia, a może wzrosły obciążenia treningowe? Znalezienie przyczyny jest kluczem do rozwiązania problemu końskiego niejadka.

Przyczyny zdrowotne

Jedną z najbardziej powszechnych przyczyn utraty apetytu jest ból lub choroba. Utrata apetytu jest jednym z objawów występujących na wczesnym etapie rozwoju infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Dlatego też w przypadku, gdy koń nagle zaczyna jeść mniej niż zwykle lub wręcz odmawia pobierania paszy, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy koń nie wykazuje innych objawów infekcji, takich jak podwyższona temperatura ciała, powiększone węzły chłonne czy wypływ z nosa. Wśród innych powodów bólu lub dyskomfortu, które mogą wiązać się ze spadkiem apetytu, wymienia się zaburzenia pracy jelit, wrzody żołądka, problemy w obrębie jamy ustnej (w tym stomatologiczne), problemy dotyczące układu mięśniowo-szkieletowego czy ból pooperacyjny.

Jakość paszy

Drugą, dość oczywistą przyczyną odmawiania jedzenia może być zła jakość paszy. Tym, na co warto zwrócić uwagę jest fakt, czy jedzenia odmawia tylko jeden koń, czy także inne stojące w tej samej stajni. Jeżeli niejadków pojawiło się więcej, a problem dotyczy pasz, które otrzymuje wiele koni (tj. siana czy zbóż) – wówczas możemy przypuszczać, że „winna” jest pasza. Końskie zmysły smaku i powonienia są bardzo wyczulone, w naturze pozwalają im uniknąć zjedzenia trujących roślin, dlatego też zwierzęta te doskonale wyczuwają wszelkie zmiany w smaku czy zapachu pasz. Jeśli coś jest nie tak – mogą odmówić zjedzenia posiłku. W takim wypadku trzeba sprawdzić pasze pod kątem ewentualnych zanieczyszczeń, takich jak pleśń, wilgoć czy szczątki bądź odchody zwierząt (np. gryzoni), które mogły się dostać do paszy na etapie produkcji lub przechowywania, oraz innych czynników mogących wpłynąć na zapach lub smak. Zaliczymy tutaj też obecność pasożytów, podawanie starej paszy czy pojawienie się w danej partii siana ziół nieobecnych w nim wcześniej.

Obciążenia treningowe

Konie mogą również chwilowo stracić apetyt na krótki okres, gdy przechodzą z pracy umiarkowanej do ciężkiej, a zwłaszcza gdy biorą udział w zawodach. Będzie to również bardziej prawdopodobne w upale. Czasami niektóre konie mają problemy z jedzeniem "odpowiedniej" ilości paszy treściwej w stosunku do pracy, którą wykonują. Jeśli to jest podłożem problemu, to przejście na wysokoenergetyczne, bardziej skoncentrowane, „bogatsze” pasze, takie jak siemię lniane, może pomóc zmniejszyć ilość zadawanej paszy treściwej, którą koń musi pobrać, ale jednocześnie dostarczyć wymaganą ilość energii. Oczywiście jeśli ostatnio nastąpiła zmiana paszy, może się okazać, że koń po prostu jej nie lubi. Tak jak ludzie, nie wszystkie konie lubią te same rzeczy – dotyczy to nie tylko przysmaków (np. jeden koń będzie kochał banany, inny – nawet nie spojrzy w ich kierunku), ale też i pasz treściwych. Każdorazowo przejście na nową paszę powinno rozpocząć się od wymieszania odrobiny nowej z poprzednią i stopniowej zmiany przez min. 7 dni (optymalnie 10-14 dni). To nie tylko zmniejsza ryzyko zaburzeń ze strony jelit, ale także zmniejsza ryzyko odmowy pobierania nowej paszy przez konia. Jeśli koń był poddany dużemu wysiłkowi na zawodach, to podczas gdy my wyobrażamy sobie, że będzie głodny, w rzeczywistości może być odwrotnie i zwierzę może mieć zmniejszony apetyt, zwłaszcza jeśli jest odwodnione.

Upał
Latem, kiedy jest cieplej, teoretycznie koń powinien jeść więcej, ponieważ będzie zużywał więcej energii na utrzymanie chłodu (poprzez pocenie się i oddychanie), jednak, podobnie jak ludzie, konie mogą mieć również okresy, kiedy ich apetyt się zmniejsza. Irytacja dokuczającymi koniowi owadami także może przełożyć się na obniżenie ilości pobieranej paszy, szczególnie u zwierząt z dostępem do padoku czy pastwiska – zamiast się paść, będą starały się znaleźć schronienie przed owadami czy upałem.

Nuda
Zdarza się, że niektóre konie mogą się tracić zainteresowanie swoją paszą, ale nie do końca w ten sam sposób, w jaki ludzie uznają, że jedzenie tego samego jedzenia każdego dnia jest nudne. Jeśli jakość paszy jest bez zastrzeżeń, to czasem dodanie do niej suszonych ziół, posiekanej marchewki lub jabłek może pomóc w pobudzeniu apetytu. Ważne jest również, by zwrócić uwagę na konie, które mogą być nisko w hierarchii stada – odstraszanie i przeganianie ich przez inne osobniki może doprowadzić do utraty apetytu i zmniejszenia ilości pobieranej paszy.

Przekarmianie
Przeszacowanie tego, ile paszy potrzebuje koń, jest kolejnym potencjalnym powodem, dla którego koń nie je wszystkiego, co dostaje. W tym przypadku nie chodzi o to, że koń stracił apetyt, tylko o to, że zaspokoił swoje zapotrzebowanie i nie jest w stanie pobrać więcej paszy.

Starsze konie
Starsze konie mogą mieć również obniżony apetyt, podobnie jak ludzcy seniorzy. Mogą nie być tak aktywne i dlatego łatwo jest przeszacować ich zapotrzebowanie na energię i żywić je zbyt obficie względem ich potrzeb. Jeśli mają obniżony apetyt i nie są w stanie utrzymać poprawnej kondycji, to dobrym rozwiązaniem jest podawanie paszy bardziej skoncentrowanej, o zwiększonej zawartości tłuszczy.

Podsumowanie
Nie jest niczym niezwykłym, że od czasu do czasu konie nieznacznie tracą apetyt i może się to zdarzyć bez wyraźnego powodu lub z bardziej oczywistych powodów, takich jak słaba jakość paszy, ból lub dyskomfort, choroby zakaźne, transport, ciężka praca itp. Ale w większości przypadków zmniejszenie apetytu trwa zazwyczaj tylko kilka dni. Jeśli słaby apetyt jest stałym problemem, to przejście na skoncentrowane, wysokoenergetyczne pasze ze znaczną zawartością tłuszczy jest łatwiejszym i bezpieczniejszym sposobem na zapewnienie koniom energii, której potrzebują – szczególnie dotyczy to koni o bardzo wysokim zapotrzebowaniu. Jeśli natomiast spadek apetytu następuje nagle i bez wyraźnego powodu oraz trwa dłużej niż kilka dni, to niezwykle istotne jest, by skonsultować się z lekarzem weterynarii, by upewnić się, że nie ma poważnych problemów zdrowotnych związanych z utratą apetytu.