Eggersmann Poland - pasze i suplementy dla koni.

Marka Eggersmann od 50 lat jest jednym z wiodących producentów pasz dla koni w Niemczech i Europie. W swojej ofercie posiada pasze , pasze specjalistyczne, witaminy, suplementy diety. Wychodząc na...

person Posted By: Anna Chodkiewicz

KOLKA - PIERWSZA POMOC

Każdy opiekun konia powinien doskonale wiedzieć, jak rozpoznać objawy kolki u swojego zwierzęcia i znać zasady pierwszej pomocy. W praktyce jednak można się spotkać z różnymi, często sprzecznymi zaleceniami, a także brakiem świadomości, w jakim tempie stan konia może się zmienić i jak ważna jest odpowiednia, szybka reakcja. Tym wpisem chcemy trochę uporządkować wiedzę odnośnie sposobu postępowania w takim przypadku.

Kolka najczęściej kojarzy się z problemami dotyczącymi układu pokarmowego konia. Tak naprawdę jednak jest to zespół objawów bólowych, który może być spowodowany chorobami któregokolwiek z narządów położonych w jamie brzusznej czy jamie miednicy. Koń może prezentować symptomy kolkowe od łagodnych do bardzo nasilonych. Wymienia się wśród nich:

 • niepokój lub apatię u zwierzęcia,

 • utratę apetytu i pragnienia,

 • podwyższone tętno, zwiększona liczba oddechów na minutę,

 • pocenie się,

 • grzebanie,

 • oglądanie się na brzuch, kopanie się po nim lub gryzienie,

 • krążenie po boksie,

 • zaleganie,

 • gwałtowne tarzanie się,

 • powiększony obrys brzucha,

 • niekiedy brak wypróżniania się lub biegunkę.

Do mniej powszechnie znanych należą częste ziewanie lub wywijanie górnej wargi (odruch Flehmen) oraz przyjmowanie postawy ulgowej (pozycja siedzącego psa, klękanie na nadgarstkach, stanie z kończynami wyciągniętymi przed siebie lub leżenie na plecach jak pies).

Nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie, zdarza się, że występują jedynie pojedyncze i mało charakterystyczne (np. jedynie zaleganie) – i nie należy ich bagatelizować! A zatem jak reagować w takiej sytuacji?

 1. W pierwszej kolejności sprawdź parametry życiowe konia – tętno, liczbę oddechów, zmierz temperaturę, sprawdź kolor błon śluzowych. Jeśli koń stał w boksie, zwróć uwagę na obecność świeżego kału i jego konsystencję.

 1. Następnie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Nie ignoruj lekkich objawów i nie zwlekaj z telefonem w nadziei, że same miną – zdarza się, że mimo nieznacznych objawów ze strony konia jego stan jest poważny i konieczny może być szybki transport do kliniki. Poza tym stan konia może błyskawicznie się pogorszyć. Niezależnie od nasilenia objawów, zawsze wskazane jest wykonanie badania klinicznego w celu określenia ich przyczyny.

 1. Nie podawaj samodzielnie leków rozkurczowych czy przeciwbólowych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem – podanie leków może zamaskować objawy i utrudnić postawienie prawidłowej diagnozy, a nawet spowodować poważne komplikacje!

 1. Usuń z zasięgu konia jedzenie – dotyczy to zarówno siana, jak i ściółki. Nie podawaj paszy treściwej ani smakołyków. Do czasu wykonania sondy żołądkowej zakręć również zawór poidła lub usuń z boksu wiadro z wodą – w przypadku przeładowania żołądka picie wody może doprowadzić do jego pęknięcia!

 1. Spaceruj z koniem. Ruch w wielu wypadkach wspomaga pasaż treści pokarmowej i w przypadku lekkiej niedrożności daje dobre efekty. Nie zmuszaj jednak konia do wysiłku – ruch nie oznacza ganiania konia kłusem czy galopem na lonży. Jeśli widzisz, że koń jest zmęczony, pozwól mu odpocząć, zapewniając ciche, spokojne, bezpieczne miejsce. Nie pozwalaj mu jednak się tarzać.

 1. Do przyjazdu lekarza regularnie monitoruj stan konia, nie zostawiaj go samego.

 1. Bądź przygotowany na transport konia do kliniki – dobrze mieć na terenie stajni przyczepę bądź koniowóz. W przypadku, gdy stajnia nie posiada własnego transportu, skontaktuj się z zaufanym przewoźnikiem i upewnij się, że będzie gotowy, by w razie potrzeby przewieźć konia.

 1. Nigdy nie zwlekaj z reakcją. Kolka stanowi zagrożenie życia konia – w wielu wypadkach tylko szybkie działanie może koniowi uratować życie.

Zawsze bądź przygotowany na okoliczność wystąpienia kolki. Zadbaj, by w stajni wisiała lista z aktualnymi numerami telefonów do kilku zaufanych lekarzy z najbliższej okolicy. Zorientuj się, gdzie jest najbliższa klinika. Jeśli posiadasz przyczepę – zadbaj o jej stan techniczny tak, by zawsze była gotowa na ewentualny transport. Jeśli nie – przemyśl, do kogo w razie konieczności możesz zwrócić się o pomoc w kwestii transportu. Zadbaj o to, by koń był nauczony wchodzenia do przyczepy – tę umiejętność warto ćwiczyć już z końską młodzieżą! Jeśli nie umiesz, poproś kogoś, by nauczył Cię, jak sprawdzić parametry życiowe konia.