Eggersmann Poland - pasze i suplementy dla koni.

Marka Eggersmann od 50 lat jest jednym z wiodących producentów pasz dla koni w Niemczech i Europie. W swojej ofercie posiada pasze , pasze specjalistyczne, witaminy, suplementy diety. Wychodząc na...

person Posted By: Anna Chodkiewicz

KORZYŚCI ZE STOSOWANIA LUCERNY W ŻYWIENIU KONI

Wiele koni uwielbia smak lucerny i znaczna część z nich będzie woleć właśnie lucernę od innych pasz. Niestety z powodu pewnych mitów krążących wokół tej paszy jest ona w stosunkowo niewielkim stopniu wykorzystywana jako część dawki pokarmowej. Tymczasem prawidłowo zastosowana lucerna ma wiele zalet i może przynieść wymierne korzyści w żywieniu koni.

Lucerna podawana bywa jako pasza objętościowa (szczególnie w postaci zielonki), ale jest również oferowana w formie sieczki (np. sieczki z lucerny Hippoluz) i sprasowanych kostek. Niewielu właścicieli koni zdaje sobie sprawę z tego, że lucerna jest również powszechnie włączana do gotowych mieszanek paszowych, takich jak musli i granulaty, a także do suplementów diety. Dodatek lucerny do paszy zapewnia doskonałą jakość białka, włókna strawnego, energii strawnej (kalorii) i wapnia. Lucerna jest wysoce zalecana do karmienia klaczy ciężarnych i karmiących, rosnących koni i koni, które są poddawane intensywnemu wysiłkowi czy startują w zawodach. Świetnie sprawdza się także w codziennym żywieniu końskich seniorów, ponieważ jest cechuje się bardzo dobrą strawnością w porównaniu z innymi paszami objętościowymi o twardszej strukturze łodyg.

Lucerna, podobnie jak koniczyna, należy do roślin motylkowych drobnonasiennych. Jest rośliną wieloletnią i posiada głęboki, palowy system korzeniowy, dzięki któremu jest dość odporna na warunki suszy. Pozwala jej on też na korzystanie ze składników pokarmowych oraz zasobów wody niedostępnych dla innych roślin. Spośród wielu znanych gatunków lucerny jako rośliny uprawne zastosowanie znajdują cztery z nich: lucerna chmielowa, mieszańcowa, sierpowata i siewna. Spośród nich największe znaczenie gospodarcze ma lucerna siewna i mieszańcowa. Wyjątkowość roślin motylkowych polega na symbiozie z bakteriami Sinorhizobium meliloti. Dzięki tej symbiozie na korzeniach lucerny wytwarzane są tzw. brodawki korzeniowe. Charakteryzują się zdolnością wiązania azotu, co sprawia, że lucerna nie wymaga dodatkowego nawożenia gleby azotem, przez co roślina może stanowić wysokobiałkową paszę niezależnie od zawartości azotu w glebie.

Lucerna posiada najwyższy poziom składników odżywczych spośród wszystkich odmian roślin uprawianych na zielonkę. Zazwyczaj nie jest wykorzystywana jako pastwisko, ponieważ nie tworzy darni i dlatego jest podatna na uszkodzenia w wyniku deptania, w przeciwieństwie do traw takich jak cynodon, kostrzewa czy wiechlina. W przypadku uprawy na glebach, do których jest dobrze przystosowana, lucerna daje większe plony z 1 hektara niż inne rośliny uprawiane na zielonkę. Roślina ta ma wyższą zawartość procentową białka, włókna strawnego i energii strawnej niż pasze objętościowe z traw, takich jak tymotka lub kupkówka pospolita. Wykorzystywanie w recepturach pasz dla koni komponentu o tak wysokiej wartości odżywczej jest korzystne i zapewnia łatwe pobieranie składników odżywczych. W ten sposób często pasza wyższej jakości może być podawana w mniejszej ilości niż pasza o mniejszej wartości odżywczej. To może stanowić ułatwienie w żywieniu koni wyścigowych lub innych grup użytkowych koni, które wymagają dużych ilości paszy, by spełnić ich wymagania żywieniowe. Bardzo intensywny trening może sprawić, że konie mniej chętnie pobierają pasze, przez co niezwykle ważne jest oparcie ich diety na paszach o wysokiej wartości odżywczej.

Pewnym mitem spotykanym w środowisku jeździeckim jest przekonanie, że lucerna powoduje biegunkę, co nie jest prawdą. W praktyce lucerna zatrzymuje wodę, przez co pomaga utrzymać odpowiedni poziom płynów w jelicie grubym. Jest to zjawisko bardzo korzystne i może pomóc zapobiec zatkaniu jelita (kolce). Należy jednak pamiętać, że każdorazowo przejście z jednego pokarmu na drugi powoduje zmiany w populacji drobnoustrojów przewodu pokarmowego i po zbyt gwałtownym wprowadzeniu lucerny pierwszą rzeczą, którą zauważymy, jest luźniejsza konsystencja kału. Nie należy mylić tego z typową biegunką – jest to następstwo przystosowywania się układu pokarmowego do trawienia nowej, włóknistej paszy. Dobrze uformowany kał o miękkiej konsystencji z wyższą zawartością wody jest bardziej pożądany niż kał mocno zbity, twardszy i suchy. Suchy kał często jest symptomem niskiego poziomu płynu w jelitach i może zakończyć się morzyskiem.

Lucerna w żywieniu poszczególnych grup koni

Począwszy od ósmego miesiąca ciąży, u klaczy hodowlanych wzrasta zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, dlatego ich dieta powinna uwzględniać lucernę. Żywienie dobrej jakości paszą, w tym sieczką z lucerny lub w formie granulatu czy kostek, bądź gotową mieszanką paszową zawierającą lucernę, jest najbardziej naturalnym sposobem na spełnienie tych wymagań. Po rozpoczęciu laktacji wymagania klaczy mogą się niemalże podwoić, a najlepszym sposobem na uzupełnienie składników odżywczych jest stosowanie tej doskonałej jakościowo paszy objętościowej, jaką jest właśnie lucerna. Również klacze karmiące wykorzystają dodatkowe kalorie i wapń zawarte w lucernie, aby móc produkować wysokiej jakości mleko dla swoich źrebiąt.

Stosowanie produktów z lucerny jako paszy dla młodych koni jest bardzo korzystne, ponieważ jest ona bardziej strawna niż siano z traw. Młode konie nie mają pełnej zdolności do fermentacji włókna, dopóki nie skończą około roku życia. Podawanie włókna pochodzącego z gorszej jakości paszy objętościowej często prowadzi do powstania tzw. „sianobrzuszka”. Lucerna, jako pasza o lepszej strawności, może wspomóc zapobieganie temu zjawisku. Wyższy poziom białka w lucernie w porównaniu z sianem z trawy pomoże również młodemu dorastającemu koniowi w prawidłowym rozwoju tkanki mięśniowej. Mitem jest, że białko jest czynnikiem przyczyniającym się do zaburzeń rozwojowych. Wykazano, że to brak równowagi w składnikach odżywczych całej racji żywnościowej i podawanie zbyt dużej ilości skrobi w diecie powoduje te problemy.

Wysoka zawartość wapnia w lucernie jest bardzo korzystna dla koni w treningu, ponieważ pomaga buforować kwas żołądkowy i w ten sposób zmniejszyć ryzyko rozwoju wrzodów żołądka. Niskie pH w żołądku może uszkodzić śluzówkę żołądka. W badaniach porównano dietę wysokobiałkową, wysokowapniową na bazie lucerny oraz zboża z dietą niskobiałkową, niskowapniową, opartą na zbożach oraz sianie z traw i wpływ każdej z nich na występowanie wrzodów. Konie żywione dietą z uwzględnieniem lucerny i zbóż miały wyższe pH w żołądku od koni z drugiej grupy, a w efekcie istotnie rzadziej występowały u nich wrzody żołądka. Mniejszy był u nich także stopień zaawansowania choroby.

Młode konie wchodzące do treningu mają większe zapotrzebowanie na wapń z uwagi na demineralizację kości, spowodowaną częstym ograniczeniem ruchu tej grupy użytkowej (zmiana systemu utrzymywania z pastwiskowego na chów stajenny). Podawanie lucerny jako paszy objętościowej, jak również jako składnika mieszanki paszowej, jest doskonałym sposobem na zaspokojenie podwyższonego zapotrzebowania tych koni na wapń.

Kolejną grupą, stanowiącą wyzwanie w kwestii żywienia, mogą być końscy seniorzy. U wielu z nich z wiekiem dochodzi do utraty zarówno tkanki tłuszczowej, jak i masy mięśniowej, dlatego też sporo opiekunów starszych koni boryka się u nich z problemem niedowagi. Dzieje się tak, ponieważ zdolność do trawienia, metabolizowania i wchłaniania składników odżywczych z jelita grubego zmniejsza się wraz z wiekiem. Wysoce strawne włókno w lucernie sprawia, że jest to dobry wybór jako pasza dla starszego konia. Białko, wapń i fosfor w lucernie są wysoce strawne i pomogą takiemu koniowi zachować zdrowie i prawidłową masę ciała.

Jak widać, lucerna jest bardzo wszechstronną, wysoce odżywczą, bezpieczną i smaczną paszą dla koni. Dla koni o wysokich wymaganiach odżywczych, takich jak konie wyścigowe, hodowlane, karmiące i rosnące, lucerna jest bardzo dobrym wyborem jako część całkowitej dawki pokarmowej. Wykazano, że lucerna zmniejsza ryzyko wrzodów żołądka u koni. Jest ona doskonała dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia konia.