Eggersmann Poland - pasze i suplementy dla koni.

Marka Eggersmann od 50 lat jest jednym z wiodących producentów pasz dla koni w Niemczech i Europie. W swojej ofercie posiada pasze , pasze specjalistyczne, witaminy, suplementy diety. Wychodząc na...

LIPCÓWKA U KONI – JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ?

Do jednych z najbardziej popularnych i uciążliwych alergii skórnych u koni należy lipcówka. Zwana również egzemą letnią bądź wypryskiem letnim, objawia się przede wszystkim występowaniem odczynu alergicznego oraz świądem. W następstwie świądu zwierzęta zaczynają się wycierać o dostępne powierzchnie (ściany boksu, żłób, drzewa czy ogrodzenie padoku), w efekcie doprowadzając do utraty sierści bądź włosów u nasady grzywy i ogona, a w dalszej konsekwencji – do powstawania ran. Może to z kolei prowadzić do powstawania wtórnych infekcji bakteryjnych. Choroba ta ma podłoże alergiczne, a jej przyczyną jest nadwrażliwość na ukąszenia muchówek z rodzaju Culicoides. Z tego względu występowanie objawów jest powiązane z okresem aktywności owadów i jest obserwowane w okresie letnim (zazwyczaj od kwietnia do września). Znacznie częściej obserwuje się przypadki lipcówki u koni ras takich jak konie fryzyjskie, islandzkie czy fiordy, jednak narażone są na nią również konie innych ras.

Źródło: https://www.sweetitch.co.uk/

Źródło: https://www.sweatitch.co.uk/

Źródło: https://www.animaderm.com/en/content/7-itching-info

Źródło: https://www.animaderm.com/en/content/7-itching-info

Postępowanie

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów mogących świadczyć o egzemie letniej, pierwszym krokiem powinien być kontakt z lekarzem weterynarii, który wykona diagnostykę różnicową i wykluczy inne choroby skóry, takie jak grzybice czy choroby pasożytnicze. Szczegółowa diagnostyka lipcówki obejmuje testy przesiewowe, służące oznaczeniu miana alergenowo-swoistych przeciwciał (IgE) skierowanych przeciwko 4 grupom alergenów: roztoczom (kurzu domowego i magazynowym), pyłkom (traw, chwastów i drzew), pleśniom i owadom. W przypadku dodatniego wyniku dla danej grupy alergenów, wykonywane są zasadnicze testy, oznaczające alergenowo-swoiste przeciwciała przeciwko owadom. Na podstawie wyników testów alergologicznych możliwe jest przygotowanie swoistej immunoterapii alergenowej (tzw. odczulania). Dla jej skuteczności istotny jest jednak czas rozpoczęcia terapii (im wcześniej zostanie ona wprowadzona, tym lepiej) oraz liczba alergenów, przeciw którym dany osobnik wytwarza przeciwciała. U koni, u których terapia jest stosowana w pierwszych dwóch latach występowania objawów egzemy, notuje się skuteczność na poziomie 75%. Należy zaznaczyć, że immunoterapię stosuje się do końca życia, a nie jedynie do ustąpienia objawów.

W przypadku silnej reakcji alergicznej możliwe jest zastosowanie glikokortykosteroidów, powodujących osłabienie odpowiedzi układu immunologicznego, jednak ich stosowanie może wiązać się z wystąpieniem poważnych skutków ubocznych, takich jak ochwat. Skuteczne są też leki antyhistaminowe, jednak konieczne jest podawanie wysokich dawek, a ich stosowanie także wiąże się z pojawieniem się skutków ubocznych (np. senność). Pewną ulgę w świądzie mogą przynieść balsamy łagodzące lub preparaty takie, jak EMH Derma Liquid (=> klik), który przyspieszy regenerację skóry, podrażnionej na skutek intensywnego drapania się konia, a także dzięki oparciu składu o mikroorganizmy o korzystnym działaniu zapobiegnie wtórnym infekcjom bakteryjnym. Pielęgnacja skóry konia cierpiącego z powodu egzemy letniej obejmuje dezynfekcję ewentualnych otarć skóry i ran oraz stosowaniu preparatów wspomagających gojenie (lub w przypadku wtórnych zakażeń zawierających antybiotyki), a także mycie grzywy i ogona odpowiednimi środkami, takimi jak szampony o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwświądowym.

Trzeba zaznaczyć, że wszystkie te działania nie zapobiegną kolejnym atakom owadów, dlatego powszechnie stosowanym postępowaniem jest ochrona koni przed ich ukąszeniami. Zaliczamy do niej stosowanie repelentów (środków odstraszających owady), takich jak pyretryna, pyretroidy czy środki na bazie olejków eterycznych. Skuteczne może okazać się również regularne podawanie zwierzętom czosnku. Dodatek Profi Knoblauch Plus (=> klik) wykazuje działanie odstraszające owady, ponieważ zapach wydzielany przez gruczoły potowe po podaniu preparatu staje się bardzo nieprzyjemny dla insektów i utrzymuje je z dala od konia. Za najbardziej efektywne uznaje się stosowanie derek siatkowych z kapturem (szczególnie tzw. derek egzemowych), zabezpieczających konia w najbardziej narażonych na ukąszenia obszarach (szyja, kłoda wraz z brzuchem, nasada ogona). Stałe noszenie derki może być jednak dla konia uciążliwe (szczególnie podczas wysokich temperatur), dlatego w niektórych wypadkach wskazane bywa ograniczenie czasu przebywania zwierząt na padokach czy pastwiskach w godzinach największej aktywności owadów i pozostawienie ich w tym czasie w chłodnej stajni.

https://sbridsport.se

Źródło: https://sbridsport.se

Jak dotąd nie stwierdzono bezpośredniej zależności między rodzajem paszy i metod karmienia a występowaniem egzemy letniej. Jednak niedobór minerałów i pierwiastków śladowych może wiązać się z pogorszeniem stanu skóry lub wolniejszym gojeniem otarć i ran. Witaminy z grupy B, biotyna, cynk oraz miedź mają kluczowe znaczenie dla prawidłowej kondycji skóry oraz tempa jej regeneracji czy łagodzenia stanów zapalnych. Suplementację tych pierwiastków i witamin powinno się rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się muchówek – czyli już teraz, wczesną wiosną. Preparatem, który doskonale sprawdzi się w tej roli, jest Profi Haut Kur (=> klik). Przyjmuje się też, że w przypadku koni z lipcówką wskazane jest ograniczenie w ich dawce żywieniowej cukrów prostych. Dieta uwzględniająca dodatek ziół może być czynnikiem wspomagającym łagodzenie objawów. Rumianek będzie miał działanie antyhistaminowe, zaś szałwia czy liść pokrzywy działają przeciw świądowo. Paszą polecaną dla koni podatnych na alergie skórne jest Derma Vital Cubes (=> klik) – nie tylko zawiera wymienione zioła, ale też cechuje się obniżoną zawartością skrobi i cukru oraz wysoką zawartością cynku w formie chelatu.

Podsumowanie

Z powyższego opisu można wyciągnąć wniosek, iż lipcówka jest schorzeniem stosunkowo łatwym do diagnostyki, ale jednocześnie wymagającym kompleksowego działania w celu zminimalizowania objawów. Jednak poprzez stosowanie odpowiedniej ochrony przed owadami, takiej jak derkowanie w okresie letnim oraz używanie repelentów, a także odpowiednie żywienie i suplementacja oraz w miarę możliwości prowadzenie immunoterapii można skutecznie zredukować objawy choroby i podnieść komfort życia zwierzęcia.