Eggersmann Poland - pasze i suplementy dla koni.

Marka Eggersmann od 50 lat jest jednym z wiodących producentów pasz dla koni w Niemczech i Europie. W swojej ofercie posiada pasze , pasze specjalistyczne, witaminy, suplementy diety. Wychodząc na...

person Posted By: Anna Chodkiewicz

PRZEKARMIANIE KONI - JAK GO UNIKNĄĆ

Jednym z częściej popełnianych błędów żywieniowych w utrzymaniu koni jest przeszacowanie ich zapotrzebowania kalorycznego. Dbając o zwierzęta, chcemy dla nich jak najlepiej, również w kwestii jak najlepszej diety. Nie zawsze jednak bogata, bardzo urozmaicona, pełna suplementów dieta i wysokie dawkowanie pasz są najlepszym wyborem. Dawka żywieniowa powinna być dobierana indywidualnie do przypadku, a długotrwałe przekraczanie zapotrzebowania kalorycznego konia może skończyć się nie tylko otyłością (stanowiącą zagrożenie dla stawów czy układu krążenia), ale również doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak kolka, zespół metaboliczny czy ochwat. Z kolei niedostosowanie ilości paszy do okresowego zmniejszenia obciążenia konia pracą niesie ze sobą ryzyko mięśniochwatu – choroby poniekąd „na czasie”, bo inna jej nazwa to choroba poświąteczna. Jak więc uniknąć przekarmiania?

  1. Dostosuj dawkę żywieniową konia do intensywności pracy, jaką wykonuje, masy ciała oraz grupy, do której należy. Inne będą wymagania konia użytkowanego jako towarzysza w niewymagających wyjazdach w tereny, a inne konia sportowego. Inne są potrzeby klaczy hodowlanej, a inne odsadka.

  2. Jeśli masz taką możliwość, zważ konia. W przeciwnym wypadku poproś kogoś doświadczonego o oszacowanie orientacyjnej masy ciała konia lub skorzystaj z taśmy, która to ułatwia.

  3. Zważ także wszystkie pasze i dodatki, jakie stosujesz. Posługiwanie się w ustalaniu dawkowania pojemnością miarki zamiast wagi jest nieprecyzyjne i łatwo o przekroczenie zapotrzebowania. Ponadto waga np. ziarna owsa może się znacząco różnić w zależności od dostawcy czy warunków pogodowych w okresie wzrostu. Następnie przelicz dzienną dawkę żywieniową na stosowane w stajni miarki lub zaznacz na miarce markerem odważoną ilość paszy do podania na jeden posiłek.

  4. Nie wychodź z założenia, że koń „z automatu” potrzebuje paszy treściwej. Jeżeli nie pracuje lub pracuje lekko bądź dobrze wykorzystuje paszę, może się okazać, że będzie w doskonałej kondycji na dobrej jakości sianie.

  5. Zwróć uwagę na podawane smakołyki i ich ilość – to też są dodatkowe kalorie! Jedno jabłko czy koński cukierek od czasu do czasu wiele nie zmieni, jednak regularne dokarmianie konia smakołykami np. przez innych pensjonariuszy może doprowadzić do nadwagi zwierzęcia.

  6. Nie przesadzaj z suplementami! Podawaj tylko te, które są konieczne, najlepiej poprzedzając ich podawanie badaniami określającymi poziom pierwiastków w organizmie. Obserwuj objawy ewentualnych niedoborów i dostosuj do nich suplementację. Pamiętaj, że nadmiar też może być niebezpieczny! Przy diecie opartej na gotowych mieszankach paszowych dodatkowa suplementacja w wielu wypadkach jest już zbędna.

  7. W przypadku dostępu do pastwiska w sezonie zastanów się, czy przypadkiem nie jest konieczne obniżenie ilości paszy treściwej, aby pokrywać zapotrzebowanie w tym samym stopniu, co w okresie jesienno-zimowym.

  8. Zapewnij indywidualnie podawane posiłki – stajnia to nie miejsce na „żywienie zbiorowe”. ;) Karmienie kilku koni bez oddzielenia ich od siebie na czas posiłku nie daje kontroli nad tym, ile faktycznie zjadł dany osobnik. To prosta droga do przekarmienia zwierzęcia (i niedożywienia drugiego).

  9. Zapewnij stały dostęp do wody oraz paszy objętościowej dobrej jakości. Jeżeli jednak Twój koń należy do tych zjadających każdą dostępną ilość w zastraszającym tempie i „tyjących z powietrza”, zastosuj jakąś formę spowalniającą pobieranie objętościówki.

  10. W przypadku podawania paszy treściwej rozdziel dzienną dawkę na minimum trzy posiłki. Najlepiej, by były one jednakowe. W żywieniu koni istotna jest regularność.