Eggersmann Poland - pasze i suplementy dla koni.

Marka Eggersmann od 50 lat jest jednym z wiodących producentów pasz dla koni w Niemczech i Europie. W swojej ofercie posiada pasze , pasze specjalistyczne, witaminy, suplementy diety. Wychodząc na...

ŻYWIENIE KLACZY ŹREBNEJ

Jedną z najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę, mając na celu udane krycie, prawidłowy przebieg ciąży oraz poród u klaczy, jest utrzymanie jej w prawidłowej kondycji oraz dostarczenie jej niezbędnych składników odżywczych, witamin i pierwiastków mineralnych. Szanse na zaźrebienie klaczy w niedowadze lub otyłej są mniejsze, dlatego warto zadbać o jej optymalną kondycję poprzez prawidłowo skomponowaną dietę. Dla uzyskania od klaczy zdrowego potomstwa jest to czynnik równie istotny, jak wybór odpowiedniego ogiera. W przypadku problemów z zaźrebieniem warto wziąć pod uwagę konieczność dodatkowej suplementacji Beat-karotenu, który wpływa na syntezę progesteronu i hormonu luteinizującego u klaczy na odpowiednim poziomie. Dobrym wyborem będzie tutaj preparat Rosse Kur (=> klik).

Podczas gdy dla koni pracujących przyjmuje się, że optymalną oceną wg dziewięciostopniowej skali BSC (Body Contdition Score) jest 5, w przypadku klaczy hodowlanej za idealną kondycję można uznać ocenę na poziomie 6. Natomiast ocena powyżej 6 jest już niepożądana – zbyt duży poziom otłuszczenia będzie skutkował m.in. nadmiernym obciążaniem stawów kończyn. U klaczy otyłych lub zbyt chudych wzrasta także ryzyko komplikacji w czasie porodu.

96288939_239475377467386_7532998313604284416_n.jpg

Źródło: Katarzyna Kozak-Jurek, Stajnia Lasko

Odpowiednie żywienie klaczy hodowlanej jest istotne nie tylko dla utrzymania klaczy w zdrowiu, ale też dla prawidłowego rozwoju płodu oraz przebiegu porodu, laktacji i wreszcie rozwoju źrebięcia. Ciąża wiąże się ze zwiększonymi potrzebami klaczy w zakresie żywienia – nie jest to jednak równoznaczne z przekarmieniem jej! Potrzeby te będą się różnić w zależności od etapu ciąży. Przyjmuje się, że w początkowym etapie ciąży zapotrzebowanie klaczy będzie równe zapotrzebowaniu dorosłego, niepracującego konia. Stosunkowo często spotykanym błędem na tym etapie jest karmienie klaczy „za dwoje”, czyli ponad jej rzeczywiste zapotrzebowanie – tymczasem zazwyczaj pastwisko, wraz z dodatkiem suplementu mineralno-witaminowego, jest w stanie w pełni pokryć jej potrzeby. W tym wypadku sprawdzić się może lizawka pastwiskowa Osteomin (=> klik), która jest lizawką uzupełniającą niedobory występujące przy utrzymaniu pastwiskowym. U klaczy, które w początkowym okresie ciąży pracują pod siodłem, polecany jest dodatek paszy Weide Ergänzer (=> klik), która będzie stanowiła uzupełnienie żywienia pastwiskowego i pokryje zapotrzebowanie zwierzęcia wynikające z użytkowania. W ostatnich latach ze względu na warunki klimatyczne w Polsce ruń pastwiskowa może być niewystarczająca do pokrycia zapotrzebowania – w przypadku wypasu na pastwiskach ubogich dieta klaczy powinna zostać uzupełniona o siano lub sieczkę. Przekarmienie klaczy, a co za tym idzie – doprowadzenie do otyłości, jest niewskazane również ze względu na zdrowie płodu. Może przyczyniać się do wystąpienia schorzeń ortopedycznych u źrebięcia po narodzinach – dlatego w przypadku bardzo bogatego pastwiska konieczne może okazać się częściowe ograniczenie czasu, jaki klacz na nim spędza.

W późniejszym etapie ciąży, od 8. miesiąca, zapotrzebowanie klaczy znacznie wzrasta. Jest to związane z rozwojem płodu. Żywienie klaczy powinno uwzględniać zarówno zwiększone zapotrzebowanie energetyczne, jak i konieczność dostarczenia z paszą większych ilości białka oraz pierwiastków mineralnych, m.in. wapnia i fosforu. Ponieważ mleko klaczy jest stosunkowo ubogie w miedź, cynk, mangan oraz żelazo, na tym etapie ciąży wątroba płodu magazynuje te pierwiastki na czas po narodzinach, dlatego wzrasta zapotrzebowanie także i na te pierwiastki. Wg badań odpowiedni poziom miedzi w diecie źrebnej klaczy zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia nasad kości (jednej z form osteochondrozy) u źrebiąt. Co ciekawe, nie zaobserwowano zmniejszenia częstotliwości występowania zmian w obrębie chrząstki nasadowej w przypadku suplementacji miedzi u źrebiąt. Ważne jest również dostarczenie klaczy odpowiedniej ilości wit. A, E oraz selenu. Wit. A ma wpływ na późniejsze tempo wzrostu u źrebiąt, a jej suplementacja może okazać się niezbędna w przypadku karmienia klaczy jedynie sianem, bez dostępu do pastwiska. Z kolei suplementacja wit. E oraz selenu ma znaczenie dla odporności klaczy i źrebięcia, warto zatem zwracać uwagę na ich odpowiednio wysoką zawartość w paszy i jeżeli jest ona niedostateczna, uzupełnić ich poziom preparatem takim jak Profi Vitamin E + Selen (=> klik). Jest to szczególnie istotne na terenach, na których zawartość selenu w sianie jest zbyt niska, co będzie generowało niedobory tego pierwiastka w organizmie klaczy.

Zdarza się, że hodowcy, chcąc dostarczyć klaczy właściwej ilości białka oraz pierwiastków mineralnych, podają paszę o zbyt dużym udziale energii. W ostatnich trzech miesiącach ciąży warto podawać klaczy gotową paszę pełnoporcjową, o skoncentrowanej ilości białka i minerałów przy jednoczesnym umiarkowanym poziomie energii. Pasze przeznaczone dla klaczy hodowlanych, takie jak Zucht Musli (=> klik) czy Zucht Pellets (=> klik), dostarczą wszystkich niezbędnych składników bez doprowadzenia do przekarmienia klaczy. Należy pamiętać, że w przypadku ras dobrze wykorzystujących paszę (szczególnie ras prymitywnych) pasze hodowlane mogą okazać się zbyt bogate – dla klaczy tych ras nawet na późnym etapie ciąży wystarczający jest zazwyczaj dostęp do niezbyt bogatego pastwiska oraz uzupełnienie diety dodatkiem mineralno-witaminowym, np. Horse Vital Plus (=> klik).

Jaki jest zatem klucz do utrzymania klaczy w okresie ciąży w zdrowiu i zapewnienia prawidłowego rozwoju płodu, a następnie optymalnego rozwoju źrebięcia? Jest nim przede wszystkim umiar – czyli rozsądna, zbilansowana dieta, która dostarczy matce i źrebięciu niezbędnych składników pokarmowych, witamin i minerałów, ale jednocześnie nie doprowadzi do przekarmienia i w rezultacie do nadwagi. Dobrą praktyką jest zwracanie uwagi nie tylko na jakość pastwiska czy siana, ale też zwracanie uwagi na skład pasz i zawartość składników pokarmowych, witamin, mikro- i makroelementów – a zatem czytanie etykiet. Nie zawsze gotowa pasza będzie dobrym wyborem tylko dlatego, że jest „paszą dla koni hodowlanych”, ponieważ jej skład może nie pokrywać w pełni zapotrzebowania danej klaczy (nie będzie ona wystarczająco skoncentrowana) lub będzie niedostosowany do pozostałych elementów diety, takich jak dostęp do pastwiska i jakość runi pastwiskowej czy ilość i jakość zadawanego siana. Często też mieszanka paszowa jest wprowadzana na zbyt wczesnym etapie ciąży. Właściwy dobór dawki żywieniowej oraz kontrolowanie jej przez cały okres od zaźrebienia do porodu należą do grupy najważniejszych czynników, które pozwolą hodowcy na otrzymanie upragnionego rezultatu – zdrowego, silnego i prawidłowo rozwijającego się źrebięcia.