Eggersmann Poland - pasze i suplementy dla koni.

Marka Eggersmann od 50 lat jest jednym z wiodących producentów pasz dla koni w Niemczech i Europie. W swojej ofercie posiada pasze , pasze specjalistyczne, witaminy, suplementy diety. Wychodząc na...

person Posted By: Anna Chodkiewicz

ŻYWIENIE KOŃSKICH SENIORÓW

Żywienie końskich seniorów często stanowi dla ich opiekunów spore wyzwanie. Problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, utrata masy mięśniowej, choroby związane z wiekiem – to najpopularniejsze zagadnienia, spędzające sen z powiek właścicielom starszych zwierząt. Jednak w znakomitej większości wypadków przy zapewnieniu odpowiedniej opieki utrzymanie seniora w prawidłowej kondycji to nie „mission impossible”, choć oczywiście wymaga większego wysiłku i zaangażowania niż ma to miejsce w przypadku młodszych osobników w pełni sił. Podstawowym pytaniem jest: kiedy tak naprawdę należy traktować konia jak seniora, zwłaszcza w odniesieniu do jego żywienia? Za konie starsze uznaje się zwierzęta powyżej 15 roku życia. Jednak przy obecnych warunkach utrzymania i dostępności dobrej jakości opieki weterynaryjnej na arenach sportowych wciąż można spotkać czynnie startujące konie powyżej 20. lat. Wydłuża się również czas życia – obecnie średnia wieku koni mieści się w przedziale 25-30 lat, a osobniki powyżej 30. lat, pozostające nadal w dobrej kondycji i wciąż użytkowane pod siodłem, nie należą do rzadkości. Kiedy więc wprowadzić zmiany w diecie i dostosować ją pod potrzeby starszego konia? Wtedy, gdy zaczniemy zauważać, że utrzymanie prawidłowej masy ciała przy dotychczasowym sposobie żywienia zaczyna sprawiać trudność. Pierwszą oznaką jest zazwyczaj utrata tkanki tłuszczowej oraz masy mięśniowej (zwłaszcza w obrębie górnej linii) mimo braku zmian w ilości paszy oraz intensywności żywienia. Dla opiekuna powinien to być sygnał do zmian w dotychczasowej opiece. Oprócz tego powinien on zwrócić uwagę na kwestie takie, jak pogorszenie kondycji kopyt i jakości okrywy włosowej, luźniejszy kał, wypadanie paszy z pyska podczas jej pobierania czy wypluwanie „kulek” z częściowo przeżutego siana. Dwa pierwsze punkty wiążą się z pogorszeniem przyswajalności składników pokarmowych, brakiem równowagi flory bakteryjnej jelit oraz spadkiem ilości produkowanych enzymów trawiennych, zaś kolejne dwa mogą świadczyć o słabym stanie uzębienia.

Powiecie: „No dobrze, mam starszego konia – i co teraz? Jak powinna wyglądać opieka?”. Obejmuje ona kilka punktów:

 1. Dostarczenie paszy o wysokiej zawartości włókna. Jest to istotne szczególnie w przypadku koni mających problemy z uzębieniem, przekładające się na problemy z pobieraniem siana (pro tip: trawokulki!).

 2. Stosowanie pasz o wysokiej strawności, dzięki czemu zostaną one lepiej wykorzystana przy obniżonej wydajności układu pokarmowego. Najlepszym wyborem są gotowe mieszanki paszowe, dedykowane koniom starszym.

 3. Uwzględnienie w diecie zwiększonej ilości wysokiej jakości białka (zawierającego m.in. lizynę i metioninę). Korzystnie wpłynie ono na metabolizm, ułatwi utrzymanie masy mięśniowej i dobrej kondycji kopyt.

 4. Uzupełnienie diety o tłuszcze. To bezpieczna forma podniesienia wartości kalorycznej dawki. Dostarczą one też cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i 6.

 5. Dostarczenie odpowiedniego zestawu witamin oraz organicznych postaci minerałów – są one łatwiej przyswajalne i uzupełnią utratę tych składników na skutek obniżonej przyswajalności.

 6. Wprowadzenie do diety pre- i probiotyków, które poprawią strawność i wspomogą prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Będą też stymulować układ odpornościowy.

 7. Stosowanie pasz włóknistych o bardziej miękkiej konsystencji, unikanie twardych granulatów. W przypadku koni z brakami w uzębieniu podawanie posiłków na mokro, w formie papek.

 8. U koni mających problemy z pobieraniem siana wskazane jest podawanie 4-5 posiłków dziennie w celu uzupełnienia zapotrzebowania na włókno oraz dostarczenia odpowiedniej ilości kalorii.

 9. Regularne kontrole stomatologiczne. U seniorów powinny być one przeprowadzane min. co 6 miesięcy. W niektórych przypadkach konieczne może być usunięcie zębów.

 10. Regularne odrobaczanie. Inwazja pasożytnicza dodatkowo ogranicza wchłanianie składników odżywczych.

 11. Okresowe badania krwi w celu wychwycenia ewentualnych niedoborów i innych nieprawidłowości.

 12. W przypadku wszelkich wątpliwości co do stanu zdrowia (np. długotrwałe, uporczywe biegunki, znaczna utrata masy ciała mimo obfitego żywienia, utrata apetytu, opóźniona wymiana okrywy włosowej, zbyt długa sierść i inne) należy wykonać odpowiednią diagnostykę. U seniorów wzrasta ryzyko niektórych schorzeń, np. zespołu Cushinga – ustabilizowanie ich stanu może pomóc w utrzymaniu zwierząt w dobrej kondycji.

 13. U koni cierpiących ze względu na problemy ortopedyczne (np. zwyrodnienia) warto uwzględnić w diecie komponenty wspomagające aparat ruchu, jak suplementy (np. Profi Gelenk) czy odpowiednio dobrane zioła.